ΚΕΝΤΡΑ ΕΠΑΓΓ. ΠΡΟΕΡΓ. & ΨΥΧΟΚ/ΚΗΣ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ

Το Κέντρο Επαγγελματικής Προεργασίας και Ψυχοκοινωνικής Αποκατάστασης  (Κ.Ε.Π.)αποτελεί πρότυπη μονάδα ψυχοκοινωνικής αποκατάστασης της Α΄ Ψυχιατρικής Κλινικής της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ, στο Αιγινήτειο Νοσοκομείο.

Το Κ.Ε.Π. βρίσκεται στην περιοχή του Παπάγου σε αυτόνομο κτήριο επί της οδού Σωρανού του Εφεσίου 2, 11527  (όπισθεν του Νοσοκομείου «Σωτηρία»).

Τηλέφωνα:  210 6516923,  210 6532016, 210 7289356

E-mail: keprehab[at]eginitio.uoa[dot]gr

Ιδρύθηκε και λειτουργεί από το έτος 1984 και αναφέρεται ως «Μονάδα Ψυχιατρικής Αποκατάστασης». Σύμφωνα και με τον πρόσφατο Εσωτερικό Κανονισμό  της Α΄ Ψυχιατρικής Κλινικής της Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ, το Κ.Ε.Π. περιλαμβάνεται στις «Ενδιάμεσες δομές ψυχικής φροντίδας» της Κλινικής και αναφέρεται ως «Κέντρο Επαγγελματικής Προεργασίας και Ψυχοκοινωνικής Αποκατάστασης».

Παρέχει υπηρεσίες ψυχοκοινωνικής αποκατάστασης με στόχοτην υποστήριξη του ατόμου  με σοβαρές ψυχικές διαταραχές να αναπτύξει το επίπεδο της λειτουργικότητάς του, προκειμένου να διευκολυνθεί η κοινωνική ένταξη,  να βελτιωθεί το επίπεδο της ποιότητας ζωής του  και εν τέλει να επιτευχθεί η  ανάκαμψη (recovery).

Απευθύνεται σε ενήλικες με σοβαρή και χρόνια ψυχική νόσο, χωρίς περιορισμό σχετικά με τον τόπo κατοικίας τους. Ασύμβατες με τη φύση του προγράμματος είναι η αυτοκαταστροφική και ετεροκαταστροφική συμπεριφορά, η χρήση ουσιών και η νοητική υστέρηση.Οι ασθενείς προσέρχονται καθημερινά στην υπηρεσία από τις 8.30-13.30.

Δέχεται παραπομπές από: Ψυχιατρικά Νοσοκομεία, Ψυχιατρικά Τμήματα Γενικών Νοσοκομείων, Νοσοκομεία Ημέρας, Κέντρα Ψυχικής Υγείας, Στεγαστικές Δομές (π.χ. Ξενώνες) και από  ιδιώτες ψυχιάτρους.

Tο θεραπευτικό- αποκαταστασιακό πρόγραμμα περιλαμβάνει:

Α)Παρεμβάσεις προς τους ασθενείς σε ατομικό (ψυχοκοινωνική υποστήριξη και συμβουλευτική, ψυχοεκπαίδευση, ατομική ψυχοθεραπεία, νοσηλευτική φροντίδα) και ομαδικό επίπεδο (ομάδα ενδυνάμωσης κοινωνικών και γνωστικών δεξιοτήτων, εργοθεραπείας, συμβουλευτικής σε ζητήματα ποιότητας ζωής, αγωγής υγείας, σωματικής αγωγής, δημιουργικής- καλλιτεχνικής έκφρασης)

Β)Παρεμβάσεις προς τις οικογένειες με εφαρμογή ψυχοεκπαίδευσης και συμπεριφορικής θεραπείας οικογένειας και τη λειτουργία ψυχοεκπαιδευτικών και υποστηρικτικών ομάδων συγγενών

ΔΟΜΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Στο  Κ.Ε.Π.  λειτουργούν  σε καθημερινή βάση τα  εξής τμήματα:

• Υπηρεσία  Ημερήσιας  Φροντίδας  (Υπ.Η.Φ.)
  • Εργαστήρια  Επαγγελματικής  Κατάρτισης και Απασχόλησης
  • Κοινωνική  Λέσχη

• Υπηρεσία Ημερήσιας Φροντίδας  (Υπ.Η.Φ.)

Αποτελεί την πρώτη επαφή των ασθενών με το πρόγραμμα αποκατάστασης και αποσκοπεί στη διασφάλιση μετανοσοκομειακής φροντίδας, την κοινωνικοποίηση. Περιλαμβάνει: την αρχική ψυχιατρική- ψυχοκοινωνική αξιολόγηση των ασθενών, τον εντοπισμό των αναγκών, τον σχεδιασμό και την εφαρμογή των κατάλληλων για κάθε ασθενή ψυχοθεραπευτικών παρεμβάσεων (σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο), τη νοσηλευτική φροντίδα και την εργοθεραπεία.

• Εργαστήρια  Επαγγελματικής Κατάρτισης  και  Απασχόλησης

Συμμετέχουν τα μέλη που έχουν ολοκληρώσει το πρόγραμμα της Υπ.Η.Φ. Αποσκοπεί κυρίως στην ενίσχυση του κινήτρου για εργασία, στην εκπαίδευση-κατάρτιση σε ειδικές εργασιακές δεξιότητες και στην προώθηση στην απασχόληση. Δίδεται, επίσης, έμφαση στην ενδυνάμωση των γνωστικών-κοινωνικών δεξιοτήτων των ασθενών και στη βελτίωση της ποιότητας ζωής. Λειτουργούν τα εξής Εργαστήρια  με εξειδικευμένους  εκπαιδευτές: α) Εικαστικών τεχνών – καλλιτεχνικών κατασκευών, β) Εφαρμογών ξύλου – ξυλογλυπτικής, γ) Κηποτεχνίας – Φυτοτεχνίας και δ) Κοπτικής Ραπτικής

• Κοινωνική  Λέσχη

Συμμετέχουν μέλη από την Υπ.Η.Φ. και τα Εργαστήρια Επαγγελματικής Κατάρτισης  και  Απασχόλησης, καθώς και μέλη που διατηρούν σχέση με το πρόγραμμα, στο πλαίσιο της συνεχιζόμενης μετα-θεραπευτικής παρακολούθησης (follow-up) και έχει κοινωνικοθεραπευτικό και ψυχαγωγικό χαρακτήρα.

ΣΤΕΛΕΧΩΣΗ

Επιστημονικά Υπεύθυνη: Μαρίνα Οικονόμου, Καθηγήτρια Ψυχιατρικής, Ιατρική Σχολή ΕΚΠΑ

Θεραπευτική-διεπιστημονική ομάδα:

Ευγενία Τριανταφύλλου, ΜΑ, Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ, Κλινική Κοινωνιολόγος Ψυχικής Υγείας

Νίκη Τσινιά, MSc, Εργοθεραπεύτρια

Χριστίνα Χρηστίδου, MA, Εργοθεραπεύτρια

Τέσση Βεντούρη, Ψυχολόγος

Κατερίνα Κουρέτα, Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ, Κοινωνική Λειτουργός,  (2 ημέρες/εβδομάδα)

Παναγιώτης Τριανταφύλλου, Νοσηλευτής

Εκπαιδευτές Εργαστηρίων: Γκόγκα Αγκάνζ, Γεωπόνος,  Ξενοφών  Ορφανίδης, Εκπαιδευτής  Ξυλογλυπτικής, Λίτσα Γκούντα, Τεχνικός Κοπτικής-Ραπτικής (1 ημέρα/ εβδομάδα)