ΒΙΟΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ

ΒΙΟΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΑΙΓIΝΗΤΕΙΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ

Υποδομή Εργαστηρίου

Το Βιοπαθολογικό Εργαστήριο καλύπτει όλη την πολυθεματική ειδικότητα της Ιατρικής Βιοπαθολογίας / Εργαστηριακής Ιατρικής (Αιματολογία, Ανοσολογία, Βιοχημεία, Μικροβιολογία). Με βάση τον ισχύοντα οργανισμό αποτελεί ένα από τα τρία τμήματα του Αιγινητείου Νοσοκομείου μαζί με την Ψυχιατρική και Νευρολογική Κλινική.

Η υποδομή του Εργαστηρίου συνίσταται σε πλήρη και σύγχρονο εξοπλισμό για την εργαστηριακή κάλυψη των νευρολογικών και ψυχιατρικών ασθενών του Νοσοκομείου καθώς και για την εκπόνηση ερευνητικών προγραμμάτων, διδακτορικών διατριβών και διπλωματικών εργασιών.

Για τις διαγνωστικές εξετάσεις των ασθενών του νοσοκομείου χρησιμοποιούνται αποκλειστικά πιστοποιημένα αντιδραστήρια και πιστοποιημένος εργαστηριακός εξοπλισμός (CE – IVD) σύμφωνα με την εθνική και κοινοτική νομοθεσία.

Εσωτερικά Τμήματα

Βιοχημικό: καλύπτει  ολόκληρο το φάσμα των γενικών και ειδικών  βιοχημικών εξετάσεων που αφορούν τους νευρολογικούς και ψυχιατρικούς ασθενείς του νοσοκομείου (συμπεριλαμβανομένων του προσδιορισμού επιπέδων λιθίου, αντιεπιληπτικών φαρμάκων των τοξικολογική εξετάσεων, ορμονολογικών εξετάσεων και νεοπλασματικών δεικτών κ.α.)

Αιματολογικό: βασικές αιματολογικές και αιμοστεολογικές εξετάσεις.

Μικροβιολογικό: συμβατικές μικροβιολογικές μέθοδοι, μοριακή διαγνωστική κυρίως βακτηριακών και ιογενών λοιμώξεων του Κεντρικού Νευρικού Συστήματος, ανοσολογία λοιμώξεων.

Ανοσολογικό-Νευροανοσολογικό: Γενικές και ειδικές εξετάσεις αυτοανοσίας και νευροανοσολογίας σε ορό και εγκεφαλονωτιαίο υγρό, ιογενών λοιμώξεων, παρανεοπλασματικών συνδρόμων, διαταραχών του αιματεγκεφαλικού φραγμού, ανίχνευσης ολιγοκλωνικών αντισωμάτων για πολλαπλή σκλήρυνση.

Μεθοδολογία:  νεφελομετρία, ανοσοφθορισμός, αυτοματοποιημένη ELISA, ενισχυμένη χημειοφωταύγεια,  ηλεκτροφόρηση και ανοσοκαθήλωση, Ισοηλεκτρική εστίαση και ανοσοαποτύπωση (Western Blot) .

Στοιχεία Επικοινωνίας Εργαστηρίου

Διευθυντής Εργαστηρίου: - Στυλιανός Χατζηπαναγιώτου, Αναπληρωτής Καθηγητής Μικροβιολογίας Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ

Γραμματεία: Κωνσταντίνα Κοκιούση, τηλ:   2107289192, 2107219860, Fax:  2107219860

e-mail:  dianakok304@gmail.co

Στελέχωση  Εργαστηρίου – Προσωπικό

ΙΑΤΡΟΙ Βιοπαθολόγοι - μέλη ΔΕΠ Τομέα Κοινωνικής Ιατρικής, Ψυχιατρικής και Νευρολογίας:

• Χατζηπαναγιώτου Στυλιανός, Βιοπαθολόγος – Κλινικός Μικροβιολόγος, Αναπληρωτής Καθηγητής Μικροβιολογίας – Διευθυντής (τηλ: 210 7289192, schatzi@med.uoa.gr)
  • Μπουφίδου Φωτεινή, Ιατρός Βιοπαθολόγος, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Ιατρικής Μικροβιολογίας (τηλ: 210 7289226, fboufidou[at]med.uoa[dot]gr)

Εργαστηριακό Διδακτικό Προσωπικό

• Γαργαλιώνης Αντώνιος, Ιατρός Βιοπαθολόγος (τηλ. 2107289157, agargal@med.uoa.gr)

Επιστημονικoί Σύμβουλοι – Εξωτερικοί Συνεργάτες

• Νικολάου Χρυσούλα-Ηλιάνα, Ιατρός Βιοπαθολόγος,  Ομότιμη Καθηγήτρια Ιατρικής Βιοπαθολογίας-Ανοσολογίας  ( xrnikolau[at]med.uoa[dot]gr)
  • Ιωαννίδης Αναστάσιος, Ιατρός Βιοπαθολόγος, Επίκουρος Καθηγητής Τμήματος Νοσηλευτικής Πανεπιστημίου Πελοποννήσου (tasobi[at]gmail[dot]com)

Επιστημονικοί Συνεργάτες (ιατροί επί θητεία)

• Νικόλαος Παπαμιχαλόπουλος – Ιατρός Βιοπαθολόγος (τηλ. 2107289255, nikovasilis@yahoo.gr)
  • Μερόπη Γκίκα – Ιατρός Βιοπαθολόγος (τηλ. 2107289255, gikameri@yahoo.gr)

Ειδικευόμενοι στην Ιατρική Βιοπαθολογία

• Πάτας Κωνσταντίνος
  • Γεωργαλή Μαριάννα

Τεχνολόγοι  Ιατρικών Εργαστηρίων

• Κακάμη Αφροδίτη (τηλ: 210 7289255)
  • Φοινίτση Θεοδώρα (τηλ: 210 7289255)
  • Κυρίτση Φωτεινή (τηλ: 2107289255)

Επαίδευση

- Το Εργαστήριο εκπαιδεύει ιατρούς σε πλήρη ειδικότητα Ιατρικής Βιοπαθολογίας (5 χρόνια). Η εκπαίδευση  αφορά σε όλα τα αντικείμενα της ειδικότητας  με κυκλική απασχόληση στα επί μέρους εργαστήρια,  συμμετοχή στις εφημερίες του νοσοκομείου, θεωρητικά μαθήματα και σύντομες επισκέψεις σε εργαστήρια άλλων νοσοκομείων προς εκπαίδευση σε ειδικά θέματα.-

- Σε μεταπτυχιακό επίπεδο εκπονούνται διδακτορικές διατριβές πτυχιούχων ιατρικής και άλλων επιστημών (βιολογίας, οδοντιατρικής, νοσηλευτικής), καθώς επίσης και διπλωματικές εργασίες πτυχιούχων σχολών σχετικών με βιολογία και μοριακή βιολογία.

- Σε προπτυχιακό επίπεδο το Εργαστήριο οργανώνει από ακαδημαϊκό έτος 2014-2015 το κατ’ επιλογήν υποχρεωτικό μάθημα της Ταξιδιωτικής και Διεθνούς  Ιατρικής για φοιτητές Ιατρικής του 7ου, 9ου και 11ου εξαμήνου σπουδών με υπέυθυνο τον Αναπληρωτή Καθηγητή Στυλιανό Χατζηπαναγιώτου.

Ερευνητική Δραστηριότητα

Σημαντική ερευνητική δραστηριότητα μέσω ερευνητικών προγραμμάτων και διδακτορικών διατριβών στα αντικείμενα  Ανοσολογίας, Νευροανοσολογίας, Ψυχοανοσολογίας, Ανοσοβιοχημείας, Κλινικής Μικροβιολογίας, Μοριακής Μικροβιολογίας,η οποία τεκμηριώνεται με αντίστοιχες δημοσιεύσεις σε έγκριτα διεθνή περιοδικά με καταχώρηση στο MEDLINE / PUBMED.