ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΑΥΤΟΝΟΜΟΥ ΝΕΥΡΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΛΕΠΤΩΝ ΙΝΩΝ

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗΣ ΑΥΤΟΝΟΜΟΥ ΝΕΥΡΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΛΕΠΤΩΝ ΙΝΩΝ

ΚΛΙΝΙΚΟ ΕΡΓΟ

Το εργαστήριο αυτό αναπτύχθηκε πρώτα στα πλαίσια του Εργαστηρίου Κλινικής Νευροφυσιολογίας για τη μελέτη του Αυτονόμου Νευρικού συστήματος από τον καθηγητή Λ.Σταμπουλή με εξετάσεις των καρδιαγγειακών αντανακλαστικών των τασεοϋποδοχέων. Στη συνέχεια επεκτάθηκε και στη νευροφυσιολογική μελέτη των λοιπών λεπτών ινών που ελέγχουν την εφίδρωση αλλά και την επιπολής αισθητικότητα και κυρίως το άλγος, σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο της Haideberg, Γερμανίας. Τέλος συμπληρώθηκε με την εξέταση της βιοψίας δέρματος που ελέγχει και δομικά τις λεπτές ίνες, σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Wurzburg Γερμανίας.

Το εργαστήριο μελετά κλινικά και παρακλινικά ασθενείς που παραπέμπονται από τις δύο Πανεπιστημιακές Νευρολογικές κλινικές Αθηνών (νοσηλευόμενοι), από τα γενικά εξωτερικά ιατρεία και ειδικά από του κ.Κοκότη, αλλά και απο όλη την Ελλάδα.

Οι εξετάσεις που πραγματοποιούνται στο εργαστήριο είναι οι ακόλουθες:

1. Διερεύνηση του αυτονόμου με τις δοκιμασίες ενεργητικής και παθητικής ορθοστάτησης (tilt-τεστ), βαθειών εισπνοών, hand grip, και Valsalva

2.  QST (Quantitative sensory testing) Ποσοτική μέτρηση του ουδού αισθητικότητας στην αλλαγή θερμοκρασίας

3.  QSART (Quantitative sudomotor axon reflex test) Ποσοτική μέτρηση της έκκρισης ιδρώτα μετά από ηλεκτρικό ερεθισμό των συμπαθητικών ινών που νευρώνουν τους ιδρωτοποιούς αδένες

4. Μελέτη των δερματικών ινών του πόνου με ηλεκτρικό ερεθισμό και καταγραφή του αξονικού αντανακλαστικού ερυθήματος με Laser Doppler Imaging

5. Προκλητά δυναμικά άλγους με δερματικό ερεθισμό των ινών του πόνου με ακτίνα Laser και καταγραφή από το φλοιό με υποδόρια ηλεκτρόδια

6. Βιοψία δέρματος για την ανάδειξη της πυκνότητας και της μορφολογίας των αμύελων ενδοεπιδεμικών νευρικών ινών με διπλό ανοσοφθορισμό

7.  Ποσοτική μέτρηση της νεύρωσης των ιδρωτοποιών αδένων με βιοψία δέρματος, ανοσοφθορισμό καιανάλυση της εικόνας με τα λογισμικά ImageJ και Adobe Photoshop.

8.  Μελέτη της διεγερσιμότητας του περιφερικού άξονα των νεύρων με τη μεθοδολογία Tracking threshold και μετά ανάλυση με τη χρήση κατάλληλου λογισμικού QTRAC.

►   ΦΟΡΜΑ ΠΑΡΑΠΟΜΠΗΣ ΓΙΑ ΒΙΟΨΙΑ ΔΕΡΜΑΤΟΣ

ΣΤΕΛΕΧΩΣΗ - ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

Υπεύθυνος Μονάδας Μυοπαθολογίας-Νευροπαθολογίας:

Ε. Καραρίζου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια ΕΚΠΑ

Νευροπαθολογία :

Π.Κοκότης, Αναπληρωτής Καθηγητής ΕΚΠΑ

Λ.Στεφανής, Καθηγητής ΕΚΠΑ-Διευθυντής Α Νευρολογικής Κλινικής

Εργαστήριο διερεύνησης Αυτονόμου Νευρικού συστήματος και λεπτών ινών :

Υπεύθυνος

Π.Κοκότης, Αναπληρωτής Καθηγητής Νευρολογίας-Κλινικής Νευροφυσιολογίας ΕΚΠΑ