ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΕΣ ΨΥΧΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ

Υπηρεσία Παρέμβασης στην κρίση για σοβαρές ψυχικές διαταραχές

Πρόκειται για μία υπηρεσία της Α΄ Ψυχιατρικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών που έχει ισχυρό κοινωνικό πρόσημο καθώς προσφέρει τη δυνατότητα σε ασθενείς που βρίσκονται σε κρίση και στις οικογένειές τους να έχουν την κατάλληλη φροντίδα και υποστήριξη αποφεύγοντας τη νοσηλεία σε ψυχιατρική κλινική. Συγχρόνως, έχει θετικό δημοσιονομικό όφελος καθώς αποτελεί εναλλακτική παρέμβαση της πολύ πιο δαπανηρής νοσηλείας.

Λειτουργεί στο χώρο των Ε.Ι της Ψυχιατρικής Κλινικής

Σε ποιους απευθύνεται:

Η υπηρεσία απευθύνεται σε ενήλικες εξωτερικούς ασθενείς που είτε παρουσιάζουν για πρώτη φορά οξεία ψυχοπαθολογία που χρήζει εντατικής και πολύπλευρης παρέμβασης κάποιας διαρκείας είτε σε ασθενείς που παρουσιάζουν έξαρση και υποτροπή προυπάρχουσας ψυχικής διαταραχής που δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί κατά την συνήθη ψυχιατρική παρακολούθηση. Έχει σχεδιαστεί ως εναλλακτική παρέμβαση για ασθενείς που χρήζουν νοσηλείας και λειτουργεί στο πλαίσιο της Υπηρεσίας Επειγόντων της Ψυχιατρικής Κλινικής του Αιγινήτειου Νοσοκομείου (7ημ/24ωρη λειτουργία) και εξυπηρετεί ασθενείς από όλο το λεκανοπέδιο Αττικής.

Οι ασθενείς παραπέμπονται στην υπηρεσία μετά από εξέταση στα ιατρεία επειγόντων.

Στόχος

Ο στόχος της υπηρεσίας είναι:

1. Η αξιολόγηση και η διαχείριση της οξείας ψυχοπαθολογικής κατάστασης σε εξωτερικούς  ασθενείς.
  2. Η αντιμετώπιση της κατάστασης κρίσης και η σταθεροποίηση του ασθενούς με το λιγότερο κόστος για τον ίδιο και την οικογένειά του
  3. Η αποφυγή νοσηλείας αν δεν συντρέχουν λόγοι επικινδυνότητας.

Παρεχόμενες υπηρεσίες:

1. Αξιολόγηση περιστατικού / Σχέδιο παρέμβασης
  2. Φαρμακευτική θεραπεία
  3. Ψυχοθεραπευτική υποστήριξη του ασθενούς για την αντιμετώπιση της κρίσης
  4. Ψυχοεκπαίδευση σε εβδομαδιαία βάση στους ασθενείς και τους φροντιστές.
  5. Οικογενειακή υποστήριξη για τη διαχείριση της κρίσης
  6. Γραπτές οδηγίες για διαχείριση πιθανών μελλοντικών κρίσεων
  7. Παραπομπή και διασύνδεση ακολούθως στις κατάλληλες υπηρεσίες

Αναλυτικότερα οι παρεμβάσεις περιλαμβάνουν:

• Πλήρη αρχική αξιολόγηση με αξιολόγηση επικινδυνότητας, κοινωνικές συνθήκες και σχέσεις, ουσίες και σωματική υγεία
  • Εντατικές προσπάθειες εγκατάστασης θεραπευτικής σχέσης και διαπραγμάτευσης ενός θεραπευτικού σχεδίου που είναι αποδεκτό από τον ασθενή
  • Φαρμακευτική θεραπεία των συμπτωμάτων
  • Επικέντρωση στη συνέπεια της λήψης της φα (εποπτεία, ενέσιμη θεραπεία)
  • Βοήθεια σε πρακτικά θέματα (διαχειριστικά, επισιτιστικά κλπ)
  • Βραχείες παρεμβάσεις για την ανάπτυξη δεξιοτήτων επίλυσης προβλημάτων και καθημερινής διαβίωσης
  • Ψυχοεκπαίδευση του ασθενούς και της οικογένειας
  • Αναζήτηση και συζήτηση για τους πιθανούς παράγοντες που οδηγούν σε υποτροπές συμπεριλαμβανομένων των οικογενειακών προβλημάτων και των σχέσεων
  • Εκπαίδευση στην αναγνώριση των πρώιμων συμπτωμάτων της υποτροπής και επικέντρωση στη διαχείριση του άγχους.
  • Ο σχεδιασμός της αποχώρησης από το πρόγραμμα ξεκινά νωρίς με προσπάθειες σύνδεσης με τις τοπικές ψυχιατρικές υπηρεσίες

Μετά το πέρας της παρέμβασης, ο ασθενής παραπέμπεται για συνέχιση της παρακολούθησής του στον θεράποντα ιατρό του ή αναλόγως με τις ανάγκες του στις κατάλληλες υπηρεσίες.

Χρονικό διάστημα παρέμβασης

Ο χρόνος παρέμβασης που απαιτείται συνήθως για τη σταθεροποίηση της κατάστασης, είναι εξατομικευμένος για κάθε ασθενή και κυμαίνεται συνήθως από 1 έως 2 μήνες.

Προσωπικό

Το προσωπικό που απασχολείται αποτελείται από ψυχιάτρους, ψυχιατρικούς νοσηλευτές, ψυχολόγους και κοινωνικούς λειτουργούς, εθελοντές λειτουργούς ψυχικής υγείας και ακαδημαϊκούς υποτρόφους.

Ψυχίατροι:

(Υπεύθυνη Ψυχίατρος)

Μαρία Μαργαρίτη, Αναπλ. Καθηγήτρια Ψυχιατρικής

Ηλίας Βλάχος, Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών

Νοσηλεύτρια:

Παρασκευή Χονδράκη, Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών

Κοιν. Λειτουργός:

Αικατερίνη Κουρέτα, Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών

Κοινωνιολόγος:

Δήμητρα Μπουραζάνα

Το Πρόγραμμα Παρέμβασης στην Κρίση προσφέρει επιπλέον εκπαίδευση σε επαγγελματίες υγείας (ψυχολόγους, κοιν, λειτουργούς) που κάνουν την πρακτική άσκησή τους στα Ε.Ι της Α Ψυχιατρικής Κλινικής του ΕΚΠΑ.