ΤΜΗΜΑ Β' - ΝΕΥΡΟΕΚΦΥΛΙΣΤΙΚΑ ΝΟΣΗΜΑΤΑ & ΕΠΙΛΗΨΙΑ

ΤΜΗΜΑ ΝΕΥΡΟΕΚΦΥΛΙΣΤΙΚΩΝ ΝΟΣΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΛΗΨΙΑΣ

(Νευρολογικό Τμήμα Β)

Το Κλινικό Τμήμα Νευροεκφυλιστικών Νοσημάτων και Επιληψίας  της Α′ Νευρολογικής Κλινικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στο Αιγινήτειο Νοσοκομείο, είναι Ειδικό Τμήμα που νοσηλεύει ασθενείς με διαταραχές των ανώτερων νοητικών λειτουργιών και κινητικές διαταραχές νευροεκφυλιστικής κυρίως αρχής, καθώς και επιληψία.

Το Τμήμα έχει δύναμη 12 κλινών, ανεπτυγμένων σε 5 θαλάμους και επιπροσθέτως ένα θάλαμο - εργαστήριο Μακράς Video-Ηλεκτροεγκεφαλογραφικής Καταγραφής με 2 κλίνες.

Στόχοι του Τμήματος είναι η διερεύνηση και αντιμετώπιση ασθενών με νοητικές ή/και κινητικές διαταραχές και πρωτοπαθή επιληπτικά σύνδρομα. Προς την κατεύθυνση αυτή το Τμήμα συνεργάζεται με:

α) την Μονάδα Κλινικής Νευροψυχολογίας, για την στοχευμένη νευροψυχολογική αποτίμηση των ασθενών.

β) την Μονάδα Έρευνας Ακτινολογίας και Ιατρικής Απεικόνισης του Ευγενιδείου Ιδρύματος και την Μονάδα Νευροαπεικόνισης του Αιγινητείου Νοσοκομείου,  με στόχο την αξιοποίηση νεότερων απεικονιστικών τεχνικών.

γ) την Μονάδα Νευροχημείας και Βιολογικών Δεικτών σε διαγνωστικό επίπεδο προς ανάλυση των κλασσικών βιοδεικτών στο ΕΝΥ για τη νόσο Alzheimer και τα συναφή ανοϊκά σύνδρομα, αλλά  και σε ερευνητικό επίπεδο, για την ανάπτυξη νέων βιοδεικτών.

δ) την Μονάδα Κλινικής Νευροφυσιολογίας, για την νευροφυσιολογική προσέγγιση των ασθενών

ε) την Μονάδα Νευρογενετικής, με στόχο την διερεύνηση πιθανού υποκείμενου γενετικού υποστρώματος

στ) την Μονάδα Νευρολογικής Αποκατάστασης, με στόχο την ολιστική θεραπευτική αντιμετώπιση των ασθενών.

ζ) με την Γαστρεντερολογική Κλινική του Γ.Ν. «Αλεξάνδρα» για την εφαρμογή παρεμβατικών η μη, θεραπευτικών μεθόδων σε ασθενείς με νόσο Parkinson (αντλία ή υποδόρια χορήγηση απομορφίνης, αντλία duo-dopa),

Το Κλινικό Τμήμα Νευροεκφυλιστικών Νοσημάτων και Επιληψίας  συνεργάζεται στενά με τα Εξωτερικά Ιατρεία Γενικής Νευρολογίας, Ειδικό Ιατρείο Σπάνιων Ανοιών και Άτυπων Παρκινσονικών Συνδρόμων, Ειδικό Ιατρείο Νόσου Πάρκινσον και Συναφών Διαταραχών, Ειδικό Ιατρείο Παρεμβατικής Αντιμετώπισης νόσου Πάρκινσον και Ειδικό Ιατρείο Επιληψίας, με στόχο τη συστηματική παρακολούθηση των ασθενών.

Στο Τμήμα εκπαιδεύονται φοιτητές Ιατρικής και ειδικευόμενοι ιατροί Νευρολογίας και Ψυχιατρικής και μεταπτυχιακοί φοιτητές νευροψυχολογίας. Συμμετέχει στο μετεκπαιδευτικό πρόγραμμα της Κλινικής με συζητήσεις ενδιαφερόντων περιστατικών, προβολές video, παρουσιάσεις των ιδιαίτερων ερευνητικών δραστηριοτήτων του επιστημονικού προσωπικού κ.α.

Στο Τμήμα εκπονούνται ερευνητικές εργασίες, διπλωματικές εργασίες και διδακτορικές διατριβές στα προαναφερθέντα επιστημονικά αντικείμενα.

Υπεύθυνος:

Σωκράτης Παπαγεωργίου, Αναπληρωτής Καθηγητής Νευρολογίας